shayan mavad

شمش چدن خاکستری

شمش چدن خاکستری یکی از انواع چدن می باشد که از ترکیب آهن، سیلیس و کربن به دست می آید.میزان کربن در چدن خاکستری می بایست بیشتز از 2.5٪  و میزان سیلیسیم آن بیشتر از 1.5٪ باشد.

در شمش چدن خاکستری استحکام فشاری از استحکام کششی بیشتر است به همین دلیل از آن  برای قطعاتی که  تحت فشار می باشند  استفاده می‌شود. به دلیل وجود گرافیت لایه ای در چدن خاکستری قابلیت جذب ارتعاش بالایی دارند  به همین دلیل تأثیرپذیری کمتری به شیارهای سطحی دارند. همچنین به علت کربن  بالا  انتقال حرارتی خوبی از خود نشان می‌دهند.

چدن خاکستری یکی از انواع چدن می باشد که دارای ریز ساختار گرافیتی می باشد. به دلیل و جود گرافیت  سطح شکستی آن خاکستری رنگ است به همین دلیل است که به آن  چدن خاکستری می گویند.

شمش چدن خاکستری در صنعت ذوب فلزات دارای  بیشترین سهم فلز ریخته گری شده که بیش از 75 درصد است در جهان را دارد. چدن‌ خاکستری (Gray Cast Iron) سیال‌ ترین آلیاژ آهنی بوده و قطعات پیچیده و نازک را می ‌توان به همین دلیل از آن تولید کرد. چدن خاکستری اگر آهنگ انجماد درستی داشته باشد، کربن موجود در آن جدا شده و رشته‌های گرافیتی را تشکیل می‌دهند. این چدن سختی و مقاومت سایش بالایی دارد و همچنین از تراش ‌پذیری بالایی برخوردار می باشد.

چدن خاکستری   برای ریخته گری در اشکال پیچیده و ابعاد مختلف  به دلیل قیمت مناسب و سادگی انجام کار بهترین گزینه می باشد. گرافیت رشته ‌ای موجود در آن موجب ایجاد خواص ویژه‌ ای مانند تراش‌ پذیری عالی در مواقعی که مقاومت سایشی بالا می باشد، مقاومت به ‌خوردگی سایشی با روغنکاری محدود، و قدرت جذب ارتعاش عالی می شود. وقتی استحکام فشاری، پایداری ابعاد، و قرار گرفتن دقیق تحت تنش مورد نیاز باشد، چدن خاکستری با فولادهای پر استحکام قابل مقایسه است.

مقدار، اندازه، شکل و پراکندگی گرافیت یا کاربید، مبانی اصلی تعیین کننده خواص استحکامی چدن های خاکستری می باشند و کنترل آنها اهمیت زیادی در تولید چدن خاکستری دارد. ساختار گرافیت در چدن های خاکستری ممکن است در اثر تغییرات ذوب، جوانه زایی، سرعت انجماد و تاثیر بعضی از عناصر هر چند جزیی تغییر زیادی پیدا کند. گرافیت می تواند به صورت ورقه های درشت یا ریز به صورت پراکنده به وجود آید.

از چدن خاکستری برای قطعات پیچیده و سطح مقطع نازک با تحمل مقاومتی بالا و تنش مکانیکی کمتر مانند پوسته ها، یاتاقان و انواع بوش چدنی،قطعات موتوری ،قطعات اجاق گاز و بسیاری دیگر  به کار برده می شود .

جهت خرید شمش چدن خاکستری و اطلاع از قیمت چدن خاکستری با ما در تماس باشید.

سفارش شمش چدن با آنالیز درخواستی پذیرفته می شود.

ارسال به تمام نقاط ایران

عناصر میزان
کربن 4/2% - 4
سیلیس 1/8% - 1/6
منگنز 0/4% - 0/3
فسفر 0/1% - 0/09
گوگرد 0/1% - 0/08
کروم 0/1% - 0/08
پیام داخل واتساپ
Call Now Button