شایان مواد

تامین کننده انواع فروآلیاژها گرافیت ها شمش چدن کربن ها بوته گرافیتی

شمش چدن خاکستری

شایان مواد تامین کننده شمش چدن خاکستری مرغوب با آنالیز در خواستی می باشد. جهت مشاوره و اطلاع از قیمت شمش چدن خاکستری با ما در تماس باشید.

 

 

 

 

ارسال به تمام نقاط ایران

 

شمش چدن خاکستری

توضیحات

چدن خاکستری یکی از انواع چدن می باشد که دارای ریز ساختار گرافیتی می باشد.به دلیل و جود گرافیت در آن ظاهری خاکستری رنگ دارد و به همین دلیل ،چدن خاکستری نامگذاری شده است. در ریخته گری بیشترین فلز ریخته گری شده در جهان می باشد و همین دلیل کافی است که اهمیت ان را خاص کرده است.

چدن‌ خاکستری (Gray Cast Iron) سیال‌ ترین آلیاژ آهنی بوده و مقاطع پیچیده و نازک را می ‌توان از آن تولید کرد. اگر ترکیب شیمیایی چدن در گستره چدن خاکستری و آهنگ انجماد مناسب و درستی باشد، کربن موجود در آهن به هنگام انجماد جدا شده و رشته‌های گرافیتی را تشکیل می‌دهند. این چدن ها در سختی ‌هایی که مقاومت سایش بالایی دارند دارای تراش ‌پذیری عالی هستند. سطح شکست چدن خاکستری به رنگ خاکستری دوده‌ای است و از این رو چدن خاکستری نامیده می‌شوند.

چدن خاکستری دارای ویژگی‌ های متعدد و مفیدی بوده و برای ریخته گری در اشکال پیچیده و در ابعاد کوچک و بزرگ هنوز مورد علاقه مهندسان طراح می ‌باشد. امروزه، به علت ارزانی و سادگی انجام کار، حدود ۷۵% وزنی تمام قطعات ریخته گری از چدن خاکستری است. در این نوع چدن، گرافیت رشته ‌ای موجب ایجاد خواص ویژه‌ ای مانند؛ تراش‌ پذیری عالی در سختی هایی که مقاومت سایشی بالاست، مقاومت به ‌خوردگی سایشی با روغنکاری محدود، و قدرت جذب ارتعاش عالی می شود. وقتی استحکام فشاری، پایداری ابعاد، و قرار گرفتن دقیق تحت تنش مورد نیاز باشد، چدن خاکستری با فولادهای پر استحکام قابل مقایسه است.

مقدار، اندازه، شکل و پراکندگی گرافیت یا کاربید، مبانی اصلی تعیین کننده خواص استحکامی چدن های خاکستری می باشند و کنترل آنها اهمیت زیادی در تولید چدن خاکستری دارد. ساختار گرافیت در چدن های خاکستری ممکن است در اثر تغییرات ذوب، جوانه زایی، سرعت انجماد و تاثیر بعضی از عناصر هر چند جزیی تغییر زیادی پیدا کند. گرافیت می تواند به صورت ورقه های درشت یا ریز به صورت پراکنده به وجود آید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now ButtonCALL NOW