گرافیت چرب

گرافیت چرب  پودری بسیار نرم و  خاکستری رنگ است و ظاهری تا حدی کریستالی دارد و با فشردن آن بین دو انگشت حالتی چربی طوری دارد و تمام سطح انگشت را می پوشاند. گرافیت چرب یا گرافیت فلیک شکل طبیعی کربن است و زمانی تشکیل می شود که  در معرض فشار و گرمای پوسته زمین قرار بگیرد. نحوه فراوری این نوع گرافیت به این شکل است که  بعد از استخراج از معدن  با محلول اسید و اب شستشو میدهند  و سپس ان را خشک می کنند و محصول به دست امده را بر اساس خلوص کربن و شکل ذرات کریستالین دسته بندی و سپس دانه بندی می کنند.

ساختار اتمی گرافیت به صورت شش ضلعی لایه لایه بر روی هم قرار گرفته اند .پیوند ضعیف بین لایه های گرافیت باعث شده که به راحتی بر روی هم بلغزند که این ویژگی باعث روانکاری گرافیت شده است. اصطلاح گرافیت(Graphite) از کلمه یونانی گرافین(Graphien) که به معنای نوشتن است گرفته شده است . گرافیت  را با پیشوند و پسوندهای متفاوتی که عموما مرتبط با کاربرد آن است نام می برند. که از آن جمله گرافیت چرب ، گرافیت روغنی ،گرافیت نقره ای، پودرگرافیت و … می باشد. 

ویژگی ها

گرافیت روانکاری طبیعی بالایی دارد و پایدارترین شکل کربن در شرایط استاندارد به شمار می‌آید.   مقاومت طبیعی و سختی بالایی دارد،خواص پوششی دارد و مقاومت حرارتی تا ۴۵۰۰درجه فارنهایت ۲۴۸۰ درجه سانتی‌گراد دارد. تنها ماده غیرفلزی است که رسانای جریان الکتریکی و حرارتی می باشد.ثبات شیمیایی و دربرابر تابش اشعه بازدارندگی دارد . اصطکاک کم  نیز از دیگر ویژگی‌های آن می باشد .همچنین این ماده در برابر اکسیدها بی اثر است و چگالی پایینی دارد.

کاربردهای گرافیت چرب

صنایع ریخته گری

محلول شستشوی سطح قالب مورد استفاده در ریخته‌گری، نوعی رنگ با پایه آب از گرافیت است. شستشوی داخل قالب با آن و سپس اجازه دادن به آن برای خشک شدن، باعث ایجاد لایه ای نازک از آن بر روی قالب می‌شود. این رنگ  به جدا شدن راحت قطعه از قالب پس از انجماد مذاب کمک می‌کند. 

ساخت مداد

توانایی ایجاد اثر بر روی کاغذ و سایر اشیا باعث قدیمیترین و متداول ترین نوع استفاده از گرافیت می کند که همان ساخت  مداد است. 

فورج کاری

افزایش حداکثری عمر قالب، جلوگیری از گیرکردن و چسبیدن قطعات به قالب فورچ بخشی از مزایا و کاربردهای گرافیت  می باشد.

صنایع رنگ سازی

گرافیت قدرت پوشانندگی و گسترش بالایی دارد و وقتی که در رنگ به کار می رود لایه های آن به موازات سطح قرار گرفته و در مقابل نفوذ آب بسیار مقاوم می شود. همچنین گرافیت به شدت به فلزات واقع در سطوح رنگ شده می چسبد و در نتیجه موجب افزایش چسبندگی رنگ به سطح می شود.

لنت سازی

از گرافیت چرب در آسترهای ترمز یا لنت‌های ترمز وسایل نقلیه  استفاده می‌شود و با نیاز به جایگزینی آزبست اهمیت بیشتری پیدا کرده‌است و در سالهای اخیر این نیاز بیشتر شده است.

جهت اطلاع از قیمت گرافیت چرب و شرایط فروش گرافیت چرب و همچنین جهت مشاوره با ما تماس حاصل نمایید.

ارسال به تمام نقاط ایران

محصولات مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «گرافیت چرب;

دیدگاه‌ها غیرفعالند.

پیام داخل واتساپ
Call Now Button