بوته ریخته گری کوچک

بوته های ریخته گری عموما ظاهری مخروطی شکل دارند و  از آنها برای حرارت دهی به مواد که عموما فلزات می باشد استفاده می شود. بوته های ریخته گری میبایست در برابر حرارت های بسیار بالا مقاومت بالایی داشته باشند و نقطه ذوب بالاتری از مواد دیگر داشته باشند به همین دلیل انها را از گرافیت و یا سیلیکون کارباید  که مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارند، ساخته می شوند . بوته های کوچک را عموما   برای ذوب فلزات گرانبها مانند طلا و نقره  و یا برای مصارف آزمایشگاهی و  آموزشی در دانشگاه ها استفاده می شوند.

ویژگی ها

بوته های گرافیتی یا سیلیکون کارباید از مقاومت حرارتی بسیار بالایی تا 1700 درجه سانتیگراد برخوردار می باشند و دربرابر شوک حرارتی استحکام خود را حفظ می کند و ساختار آن تغییری نمی کند.این بوته ها همچنین در برابر مواد شیمیایی و افزودنیهای ریخته گری مانند فلاکس ها نیز مقاوم  می باشند و حرارت را به خوبی انتقال می دهند  و اصطلاحا انتقال حرارتی بالایی دارند.

روش محاسبه ظرفیت بوته

برای محاسبه ظرفیت بوته باید چگالی ماده ای که  میخواهیم ذوب کنیم  را در ظرفیت آب بوته  که به لیتر در جدول گذاشتیم را ضرب کنیم و نود درصد نتیجه آن ظرفیت بوته میباشد. جدول زیر چگالی فلزات پر کاربرد را گذاشتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now ButtonCALL NOW